High school scores, summaries, schedules for Sept. 22, 2018
By:
Saturday, September 22, 2018 | 10:48 PM
High schools
Cross country
Boys
Saturday’s results
PIAA Foundation Meet
Class AAA
Team: 1. North Allegheny, 78; 2. Seneca Valley, 81; 3. Mt. Lebanon, 156; 4. State College, 165; Great Valley, 191.
Individual: 1. Zachary Kinne, North Allegheny, 15:55; 2. Daniel McGoey, North Allegheny, 15:58; 3. Patrick Anderson, Mt. Lebanon, 16:00; 4. Tyler Wirth, Wallenpaupack, 16:17; 5. Sam Owori, Seneca Valley, 16:26; 6. Christian McComb, Boyertown, 16:27; 7. Rylan Pettit, Woodgrove (Va), 16:28; 8. Zachary Leachman, Mars, 16:40; 9. Seth Ketler, Seneca Valley, 16:44; 9. Connor Volk-Klos, Seneca Valley, 16:44.
Class AA
Team: 1. Grove City, 96; 2. Greensburg Salem, 99; 3. York Suburban, 112; 4. North East, 149; 5. General McLane, 177.
Individual: 1. Josh Lewis, North East, 16:10; 2. Jonah Powel, Grove City, 16:25; 3. Garrett Baublitz, Juniata, 16:26; 4. Nate Price, General McLane, 16:36; 5. Dylan Throop, General McLane, 16:40; 6. Mark Brown, Greensburg Salem, 16:43; 7. Logan Strouse, Shikellamy, 16:52; 7. Cameron Binda, Greensburg Salem, 16:52; 9. Aidan Dohert, Archbishop Carroll, 16:54; 10. Jack Aulbach, Blackhawk, 16:57.
Class A
Team: 1. Jenkintown, 63; 2. Winchester Thurston, 105; 3. Wyalusing Valley, 133; 4. Cranberry, 165; 5. Clarion, 225.
Individual: 1. Jack Miller, Jenkintown, 16:18; 2. Colton Sands, Penns Valley, 16:37; 3. Andrew Healey, Holy Cross, 16:43; 4. Scott Routledge, Winchester Thurston, 16:45; 5. Carter Kauffman, St. Joseph’s, 16:52; 6. Carter Geer, Jenkintown, 16:53; 7. Brendan Colwell, Penns Valley, 16:55; 8. Ethan Knoebe, Southern Columbia, 17:06; 9. Ian Zimmerman, Northern Bradford, 17:08; 10. Nathaniel Lerch, Clarion, 17:10.
Girls
Saturday’s results
PIAA Foundation Meet
Class AAA
Team: 1. North Allegheny, 66; 2. Central Bucks West, 112; 3. Fox Chapel, 126; 4. State College, 182; 5. Strath Haven, 224.
Individual: 1. Grace Forbes, Strath Haven, 18:53; 2. Hannah Lindgren, North Allegheny, 19:17; 3. Sarena Seeger, Fox Chapel, 19:27; 4. Grace Sisson, Fox Chapel, 19:35; 5. Naomi Hillen, Pottsgrove, 19:41; 6. Sophie Hudak, Woodgrove (Va), 19:44; 7. Julia Flood, Central Bucks West, 19:47; 8. Mia Cochran, Moon, 19:51; 9. Megan Aaron, Seneca Valley, 19:51; 10. Christina Difalco, Pine Grove, 19:52.
Class AA
Team: 1. Northern, 150; 2. Northwestern Lehigh, 164; 3. Danville, 177; 4. North Shore (NY), 179; 5. South Fayette, 196.
Individual: 1. Marlee Starliper, Northern, 18:12; 2. Gianna Labbiento, Sharon, 19:04; 3. Cori McCormick, North Schuylkill, 19:44; 4. Sophie Rosencrans, North Shore (NY), 20:02; 5. Mia Bellucci, Scranton Prep, 20:03; 6. Katie Anthony, Northern, 20:08; 7. Fiona Haegeland, Cold Spring Harbor, 20:09; 7. Nichole Keeley, Shikellamy, 20:09; 9. Anna Alberti, General McLane, 20:11; 10. Olivia McLain, Eastern York, 20:22.
Class A
Team: 1. Vincentian, 98; 2. Calvary Christian, 123; 3. Masterman, 143; 4. St. Joseph’s, 168; 5. Camp Hill, 186.
Individual: 1. Sera Mazza, St. Joseph’s, 19:44; 2. Reagan Pender, Northern Lehigh, 20:17; 3. Haley Hamilton, OLSH, 20:21; 4. Abigail Brown, Calvary Christian, 20:41; 5. Laura Sako, Camp Hill, 20:54; 6. Kelsey Hull, Penns Valley, 21:18; 7. Katharine Chaillet, Winchester Thurston, 21:25; 8. Hollie Walters, Vincentian, 21:26; 9. Krista Jones, Elk Lake, 21:27; 9. Ava Dzurenda, Serra Catholic, 21:27.
Field hockey
Saturday’s result
Nonsection
Magnificat (Ohio) 1, Pine-Richland 0
Football
Saturday’s results
WPIAL
Class 5A
Big East
McKeesport 54, Plum 0
Class 4A
Northwest 8
Class 2A
Allegheny
East Allegheny 38, Summit Academy 8
Midwestern
Mohawk 14, Western Beaver 7
Three Rivers
Burgettstown 23, South Side Beaver 21
Class A
Big 7
Nonconference
South Fayette 48, Hopewell 0
Saturday’s summaries
WPIAL
Class 5A
Big East
McKeesport 54, Plum 0
Plum 0 0 0 0 —0
McKeesport 14 14 20 6 —54
M: Quaran Sayles 36 run (Anthony Beitko kick)
M: Deamontae Diggs 22 pass from Konota Gaskins (Beitko kick)
M: Diggs 20 pass from Gaskins (Beitko kick)
M: Diggs 6 pass from Gaskins (Beitko kick)
M: Taiveon Baker 9 run (kick failed)
M: Marcquis Butler 5 run (Beitko kick)
M: Quaran Sayles 55 pass from Gaskins (Beitko kick)
M: Terrance Glenn 32 run (run failed)
Passing leaders: M, Konota Gaskins 4-5-103-4TD-0INT.
Class 4A
Northwest 8
Blackhawk 28, Montour 0
Blackhawk 7 7 7 7 —28
Montour 0 0 0 0 —0
B: Marques Watson-Trent 4 run (Ethan Burawa kick)
B: Kenny Gawley 7 run (Burawa kick)
B: Gawley 1 run (Burawa kick)
B: Jordan Wright 32 interception return (Burawa kick)
Rushing leaders: B, Kenny Gawley 19-112, 2 TDs.
Nonconference
South Fayette 48, Hopewell 0
South Fayette 14 28 0 6 —48
Hopewell 0 0 0 0 —0
SF: Mike Trimbur 2 pass from Jamie Diven
SF: Rayquin Glover 3 run
SF: Drew Franklin 11 run
SF: Charley Rossi 43 pass from Diven
SF: Diven 20 run
SF: Peyton Tinney 8 pass from Diven
SF: Javaughn Goodnight 14 pass from Naman Alameda
Passing leaders: SF, Jamie Diven 12-22-210-3TD-0INT.
Class 2A
Midwestern
Mohawk 14, Western Beaver 7
Mohawk 0 6 8 0 —14
Western Beaver 0 0 0 7 —7
M: Nicholas Wheeler 1 run (pass failed)
M: Nathan McCutcheon 83 pass from Wheeler (Braydon Cameron run)
WB: Noah Gray 44 pass from Thaddeus Gray (Zack Shank kick)
Rushing leaders: M, Braydon Cameron 25-121.
Passing leaders: M, Nicholas Wheeler 8-19-152-1TD-0INT. WB, Thaddeus Gray 8-18-103-1TD-0INT.
Receiving leaders: M, Nathan McCutcheon 4-113, TD.
Three Rivers
Burgettstown 23, South Side Beaver 21
Burgettstown 0 14 6 3 —23
South Side 7 0 0 14 —21
SSB: Brandon Barber 10 pass from Trenton Seik (Calli Grimplin kick)
B: Jake Lounder 6 run (Seth Phillis kick)
B: Lounder 30 run (Phillis kick)
B: Cole Shergi 80 kickoff return (kick failed)
SSB: Jake Botkin 7 run (Ajay Cooper pass from Jordan Bruce)
B: Phillis 29 field goal
SSB: Derek Franchek 4 run (run failed)
Rushing leaders: SSB, Derek Franchek 18-127, TD.
Soccer
Boys
Saturday’s results
WPIAL
Class 4A
Section 1
North Allegheny 2, Allderdice 0
Pine-Richland 2, Fox Chapel 0
Seneca Valley 3, Central Catholic 1
Section 2
Bethel Park 3, Canon-McMillan 2
Upper St. Clair 2, Peters Township 1
Section 3
Connellsville 6, Hempfield 0
Penn-Trafford 3, Woodland Hills 0
Plum 1, Latrobe 0
Class 3A
Section 1
Mars 2, Kiski Area 1
North Hills 2, Highlands 1
Section 2
Beaver 3, Ambridge 0
Obama Academy 3, Montour 0
Blackhawk 0, Moon 0
Section 3
Greensburg Salem 4, Albert Gallatin 0
Laurel Highlands 7, Uniontown 1
Ringgold 1, Belle Vernon 0
Section 4
Franklin Regional 10, Gateway 0
Thomas Jefferson 3, Chartiers Valley 1
Class 2A
Section 1
East Allegheny 2, McGuffey 0
Elizabeth Forward 6, South Allegheny 0
Keystone Oaks 3, South Park 1
Section 2
Deer Lakes 7, Valley 1
Shady Side Academy 10, Burrell 0
Section 3
Charleroi 5, Southmoreland 1
Waynesburg 8, Yough 0
Brownsville at Beth-Center, ppd.
Section 4
Freedom 7, New Brighton 1
North Catholic 6, Central Valley 1
South Side 1, Hopewell 0
Class A
Section 1
Sewickely Academy 4, Mohawk 0
Neshannock 1, Quigley Catholic 0
Our Lady of the Sacred Heart 3, Beaver County Christian 0
Section 2
St. Joseph 11, Geibel 0
Greensburg Central Catholic at Serra Catholic, ppd.
Section 3
Avonworth 12, Aquinas Academy 1
Springdale 3, Carlynton 1
Vincentian Academy 3, Eden Christian 0
Section 4
Bentworth 4, California 1
Brentwood 1, Chartiers-Houston 0
Monessen 1, Bishop Canevin 0
Nonsection
West Allegheny 9, Mt. Lebanon 0
3 or more goals: Max Farner, Shady Side Academy, 4; Andrew Smith, Elizabeth Forward, 3; Auston Kranick, Franklin Regional, 3; Chris Writt, Greensburg Salem, 3; Jack Naughton, Shady Side Academy, 3
Girls
Saturday’s results
WPIAL
Class 4A
Section 1
North Allegheny 1, Fox Chapel 0
Class 3A
Section 1
Mars 4, Indiana 0
Class A
Section 1
Greensburg Central Catholic 6, Springdale 1
Section 2
Section 3
Quigley 4, Mohawk 3
Nonsection
Ambridge 6, Beaver 1
Avonworth 2, Allderdice 0
Canon-McMillan 8, Ringgold 0
Chartiers Valley 2, Shaler 1
Connellsville 8, Greensburg Salem 0
Deer Lakes 7, Ligonier Valley 1
Freedom 13, Blackhawk 1
Kiski Area 8, Latrobe 0
Moon 2, Butler 1
Mt. Pleasant 3, Elizabeth Forward 0
Penn-Trafford 13, Woodland Hills 0
Pine-Richland 11, Wilmington 1
South Fayette 4, Thomas Jefferson 3
South Park 8, Baldwin 1
Waynesburg 2, Belle Vernon 0
Keystone Oaks 2, Carrick 0
3 or more goals: Ashley Mineard, Quigley Catholic, 4; Emily Clopp, Canon-McMillan, 3
Volleyball
Girls
Saturday’s results
Freeport Fall Invitational
Quarterfinals
Kiski Area 1, Hickory 0
Shaler 1, Grove City 0
Semifinals
Freeport 1, Shaler 0
Kiski Area 1, Neshannock 0
Finals
Freeport 2, Kiski Area 0
Penn-Trafford Tournament
Quarterfinals
Hampton 1, Latrobe 0
Plum 1, Connellsville 0
Semifinals
Hampton 1, Derry 0
Hempfield 1, Plum 0
Finals
Hempfield 1, Hampton 0
To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.
More High School Scores Schedule
• High school sports scores, schedules for Aug. 27, 2023• High school sports scores for Aug. 18, 2023
• High school sports schedules for April 17, 2023
• High school sports scores, schedules for March 19, 2023
• High school sports scores, schedules for March 13, 2023