High school sports schedule for Oct. 11, 2021

By:
Sunday, October 10, 2021 | 9:59 PM


High schools

Field hockey

Monday’s schedule

Class 3A

Mt. Lebanon at Norwin, 6 p.m.

North Allegheny at Hempfield, 7:30 p.m.

Peters Township at Allderdice, 3:15 p.m.

Nonsection

Upper St. Clair at Pine-Richland, 7 p.m.

Hockey

Monday’s schedule

Class 3A

Central Catholic at Mt. Lebanon, Mt. Lebanon Ice Center, 7:10 p.m.

Class 2A

Penn Trafford at Franklin Regional, Palmer Imaging Arena, 6:30 p.m.

Meadville at Mars, Baierl Ice Complex, 7 p.m.

South Fayette at Montour, Robert Morris University Island Sports Center, 7:15 p.m.

Class A

Beaver at Kiski Area, Palmer Imaging Arena, 8:30 p.m.

Wheeling Catholic at Hampton, Frozen Pond Arena, 9:10 p.m.

North Hills at Moon, Robert Morris University Island Sports Center, 9:15 p.m.

Class B

Bishop Canevin at Avonworth, Baierl Ice Complex, 9 p.m.

Soccer

Boys

Monday’s schedule

WPIAL

Class 4A

Section 1

Butler at Shaler, 7:30 p.m.

North Allegheny at Seneca Valley, 7:30 p.m.

Pine-Richland at North Hills, 7 p.m.

Section 3

Central Catholic at Connellsville, 7:30 p.m.

Hempfield at Allderdice, 7:30 p.m.

Norwin at Latrobe, 8 p.m.

Class 3A

Section 1

Freeport at Indiana, 7:30 p.m.

Hampton at Knoch, 7:30 p.m.

Highlands at Armstrong, 6:30 p.m.

Mars at Kiski Area, 7:30 p.m.

Section 2

Beaver at South Fayette, 7:30 p.m.

Central Valley at Montour, 7:30 p.m.

Moon at Blackhawk, 7:30 p.m.

West Allegheny at Chartiers Valley, 7:30 p.m.

Section 3

Albert Gallatin at Laurel Highlands, 7:30 p.m.

Thomas Jefferson at Ringgold, 7:30 p.m.

Trinity at Washington, 7 p.m.

Uniontown at Belle Vernon, 6:30 p.m.

Section 4

Franklin Regional at Penn Hills, 7:30 p.m.

Gateway at Greensburg Salem, 7:30 p.m.

West Mifflin at Plum, 7:30 p.m.

Woodland Hills at Obama Academy, 7 p.m.

Class 2A

Section 1

Avonworth at East Allegheny, 7:30 p.m.

Elizabeth Forward at South Allegheny, 7 p.m.

Keystone Oaks at South Park, 7:30 p.m.

Section 2

Burrell at Ligonier Valley, 7 p.m.

Derry at Deer Lakes, 7:30 p.m.

Leechburg at Shady Side Academy, 6 p.m.

Section 3

Brownsville at Southmoreland, 7 p.m.

McGuffey at Yough, 7 p.m.

Mt. Pleasant at Waynesburg, 7:30 p.m.

Section 4

Ambridge at Ellwood City, 7:30 p.m.

Freedom at Hopewell, 7:30 p.m.

Mohawk at North Catholic, 4 p.m.

Class A

Section 1

Our Lady of the Sacred Heart at Beaver County Christian, 4 p.m.

South Side at Sewickley Academy, 3:30 p.m.

Section 2

Geibel at Greensburg Central Catholic, 6 p.m.

Jeannette at Trinity Christian, 7 p.m.

Serra Catholic at St. Joseph, 3:45 p.m.

Section 3

Aquinas Academy at Bishop Canevin, 7:30 p.m.

Eden Christian at Winchester Thurston, 7:30 p.m.

Springdale at Carlynton, 7 p.m.

Section 4

Beth-Center at Seton LaSalle, 6 p.m.

California at Chartiers-Houston, 7 p.m.

Nonconference

Penn-Trafford at Fox Chapel, 7 p.m.

Girls

Monday’s schedule

Class 4A

Section 2

Baldwin at Moon, 7:30 p.m.

Canon-McMillan at Mt. Lebanon, 7:45 p.m.

Upper St. Clair at Bethel Park, 7:30 p.m.

Class 3A

Section 1

Armstrong at Franklin Regional, 6 p.m.

Section 2

Uniontown at Connellsville, 6 p.m.

Class 2A

Section 3

Yough at Mt. Pleasant, 7 p.m.

Class A

Section 1

Serra Catholic at Greensburg C.C., 7 p.m.

Section 2

Chartiers-Houston at Monessen, 4 p.m.

Section 4

Aquinas Academy at Carlynton, 5 p.m.

Nonsection

Brashear at Carrick, 3:30 p.m.

South Allegheny at Bentworth, 7 p.m.

West Mifflin at McKeesport, 6 p.m.

Tennis

Girls

WPIAL playoffs

Class AAA

First round

Tuesday’s schedule

Oakland Catholic at Latrobe, 3 p.m.; Mt. Lebanon at Moon, 3 p.m.; Pine-Richland at Fox Chapel, 3 p.m.; Franklin Regional at North Allegheny, 3 p.m.; Seneca Valley at Upper St. Clair, 3 p.m.; Bethel Park at Shady Side Academy, 3 p.m.; Allderdice at Norwin, 3 p.m.; Penn-Trafford at Peters Township, 3 p.m.

Class AA

First round

Monday’s schedule

Winchester Thurston at Central Valley, 3 p.m.; Ellis School at Valley, 3 p.m.; Neshannock at South Park, 3 p.m.; North Catholic at Beaver, 3 p.m.; Montour vs. Southmoreland at Canon-McMillan, 3:30 p.m.; Quaker Valley vs. Greensburg Central Catholic at Greensburg Racquet Club, 3 p.m.; Ringgold at Sewickley Academy, 3 p.m.

Knoch, bye

Volleyball

Girls

Monday’s schedule

Class 4A

Section 3

Connellsville at Hempfield, 7 p.m.

Class 2A

Section 1

New Brighton at Freedom, 7:30 p.m.

Section 4

Bentworth at Serra Catholic, 7:30 p.m.

McGuffey at South Park, 6 p.m.

Class A

Section 4

Springdale at Leechburg, 6 p.m.

Nonsection

Avonworth at North Hills, 7 p.m.

Beaver at Ellwood City, 7:30 p.m.

Bishop Canevin at Mt. Lebanon, 7:30 p.m.

Burgettstown at Northgate, 7 p.m.

Central Valley at Quaker Valley, 7 p.m.

Chartiers Valley at Upper St. Clair, 7:30 p.m.

Elizabeth Forward at South Allegheny, 7:30 p.m.

Freedom at Carlynton, 7 p.m.

Greensburg Central Catholic at Berlin-Brothersvalley, 6 p.m.

Highlands at St. Joseph, 7:30 p.m.

Jefferson-Morgan at Carmichaels, 7 p.m.

Ligonier Valley at Frazier, 7:30 p.m.

Mohawk at Lincoln Park, 6 p.m.

Montour at Thomas Jefferson, 7:30 p.m.

North Catholic at Hopewell, 7:30 p.m.

Norwin at Fox Chapel, 7 p.m.

Oakland Catholic at North Allegheny, 7 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at Fort Cherry, 7 p.m.

Purchase Line at Indiana, 7 p.m.

Ringgold at Charleroi, 6 p.m.

Shaler at Moon, 7:15 p.m.

Union at Hickory, 7:30 p.m.

To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores or results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school sports schedules for Nov. 29, 2021
High school sports schedules for Nov. 22, 2021
High school sports schedules for Nov. 15, 2021
High school sports schedules for Nov. 8, 2021
High school sports schedule for Nov. 1, 2021

click me