High school sports schedules for May 2, 2022

By:
Sunday, May 1, 2022 | 10:20 PM


High schools

Baseball

Monday’s schedule

Class 6A

Section 1

Allderdice at Central Catholic, 3:30 p.m.

North Allegheny at Pine-Richland, 4 p.m.

Seneca Valley at Butler, 7:30 p.m.

Section 2

Canon-McMillan at Baldwin, 4 p.m.

Mt. Lebanon at Upper St. Clair, 7 p.m.

Norwin at Hempfield, 4:15 p.m.

Class 5A

Section 1

Gateway at McKeesport, 4 p.m.

Kiski Area at Franklin Regional, 4 p.m.

Penn-Trafford at Latrobe, 7:15 p.m.

Section 2

Fox Chapel at Armstrong, 3:45 p.m.

Hampton at Plum, 4 p.m.

Penn Hills at Mars, 3:45 p.m.

Section 3

Moon at West Allegheny, 4:30 p.m.

Shaler at North Hills, 4 p.m.

South Fayette at Chartiers Valley, 4:15 p.m.

Section 4

Connellsville at Albert Gallatin, 4 p.m.

Peters Township at Trinity, 4 p.m.

Thomas Jefferson at Bethel Park, 4 p.m.

Class 4A

Section 1

Freeport at Highlands, 7 p.m.

Indiana at Burrell, 4 p.m.

North Catholic at Knoch, 4 p.m.

Section 2

Ambridge at Montour, 7 p.m.

Beaver at Quaker Valley, 4:15 p.m.

Blackhawk at Central Valley, 4 p.m.

Section 3

Belle Vernon at Greensburg Salem, 4 p.m.

Laurel Highlands at Elizabeth Forward, 4 p.m.

Ringgold at Uniontown, 4 p.m.

Class 3A

Section 1

Ellwood City at Mohawk, 4 p.m.

Freedom at Hopewell, 4 p.m.

New Brighton at Beaver Falls, 7 p.m.

Section 2

South Allegheny at Steel Valley, 4 p.m.

South Park at Keystone Oaks, 4:30 p.m.

Section 3

Derry at East Allegheny, 4 p.m.

Mt. Pleasant at Ligonier Valley , 4 p.m.

Valley at Deer Lakes, 4 p.m.

Section 4

Charleroi at Brownsville, 4 p.m.

McGuffey at Waynesburg Central, 4 p.m.

Yough at Southmoreland, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

Beth-Center at Carmichaels, 4:30 p.m.

Frazier at California, 4 p.m.

Section 2

Aliquippa at Summit Academy, 4 p.m.

Neshannock at South Side, 4:30 p.m.

Riverside at Laurel, 4:15 p.m.

Section 3

Jeannette at Serra Catholic, 4 p.m.

Shady Side Academy at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.

Sto-Rox at Northgate, 4 p.m.

Section 4

Brentwood at Clairton, 4 p.m.

Burgettstown at Seton LaSalle, 4 p.m.

Carlynton at Fort Cherry, 4 p.m.

Class A

Section 1

Rochester at Avella, 7 p.m.

Union at Our Lady of the Sacred Heart, 4 p.m.

Western Beaver at Cornell, 4 p.m.

Section 2

Greensburg Central Catholic at West Greene, 4 p.m.

Mapletown at Jefferson-Morgan, 4 p.m.

Monessen at Bishop Canevin, 4 p.m.

Section 3

Leechburg at St. Joseph, 3:30 p.m.

Sewickley Academy at Eden Christian, 4 p.m.

Springdale at Riverview, 3:45 p.m.

Nonsection

New Castle at Shenango, 4 p.m.

Softball

Monday’s schedule

Class 6A

Section 1

Baldwin at Bethel Park, 4 p.m.

Peters Township at Canon-McMillan, 4:30 p.m.

Section 2

North Allegheny at Pine-Richland, 4 p.m.

Norwin at Hempfield, 4 p.m.

Seneca Valley at Butler, 4 p.m.

Class 5A

Section 1

Franklin Regional at Woodland Hills, 4 p.m.

Indiana at Kiski Area, 4 p.m.

Penn Hills at Armstrong, 3:45 p.m.

Section 2

Connellsville at Albert Gallatin, 4 p.m.

Gateway at Thomas Jefferson, 5 p.m.

Penn-Trafford at Latrobe, 4 p.m.

Section 3

Hampton at Mars, 3:45 p.m.

Oakland Catholic at Fox Chapel, DH, 3:45 p.m.

Shaler at North Hills, 4 p.m.

Section 4

Moon at Western Beaver, DH, 4 p.m.

South Fayette at West Allegheny, 4 p.m.

Trinity at Chartiers Valley, 3:45 p.m.

Class 4A

Section 1

Freeport at Knoch, 4 p.m.

Highlands at Burrell, 6:30 p.m.

McKeesport at Greensburg Salem, 4:15 p.m.

Section 2

Belle Vernon at Uniontown, DH, 4 p.m.

Elizabeth Forward at West Mifflin, 4 p.m.

Laurel Highlands at Ringgold, 4 p.m.

Section 3

Ambridge at Beaver, DH, 4 p.m.

Blackhawk at New Castle, 4 p.m.

Hopewell at Central Valley, 4:15 p.m.

Class 3A

Section 1

North Catholic at Deer Lakes, 4 p.m.

Valley at Shady Side Academy, 4:15 p.m.

Section 2

Beaver Falls at Ellwood City, 5 p.m.

Quaker Valley at Avonworth, 7 p.m.

South Park at Keystone Oaks, 3:45 p.m.

Section 3

Mt. Pleasant at Southmoreland, 4 p.m.

South Allegheny at Brownsville, 4 p.m.

Waynesburg at McGuffey, 4:15 p.m.

Class 2A

Section 1

Carlynton at Fort Cherry, 4 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at Chartiers-Houston, 4:15 p.m.

Section 2

Brentwood at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.

Jeannette at Seton LaSalle, 4 p.m.

Serra Catholic at Ligonier Valley, 5:30 p.m.

Section 3

Bentworth at Washington, 4:15 p.m.

Beth-Center at Frazier, 4:15 p.m.

California at Charleroi, 4 p.m.

Section 4

Laurel at New Brighton, 3:45 p.m.

Mohawk at Neshannock, 4:15 p.m.

Riverside at Freedom, 7 p.m.

Class A

Section 1

Bishop Canevin at Rochester, 4 p.m.

Cornell at South Side, 4 p.m.

Section 2

Jefferson-Morgan at Monessen, 4 p.m.

Mapletown at Greensburg Central Catholic, 4 p.m.

West Greene at Avella, 4 p.m.

Section 3

Leechburg at St. Joseph, 4 p.m.

Northgate at Ellis School, 4 p.m.

Springdale at Riverview, 3:45 p.m.

Nonsection

Plum at Yough, 4 p.m.

Shady Side Academy at West Greene, 5 p.m.

Tennis

Boys

WPIAL tournament

Class 3A

First round

Tuesday’s schedule

Moon at Franklin Regional, 3 p.m.; Kiski Area vs. Central Catholic at Norwin, 3 p.m.; Allderdice at Upper St. Clair, 3 p.m.; Pine-Richland at Shady Side Academy, 3 p.m.; Chartiers Valley at North Allegheny, 3 p.m.; Norwin at Fox Chapel, 3 p.m.; Peters Township at Sewickley Academy, 3 p.m.; Penn-Trafford at Mt. Lebanon, 3 p.m.

Class 2A

First round

Monday’s schedule

Ringgold at Quaker Valley, 4 p.m.; Beaver at South Park, 3 p.m.; Indiana at Central Valley, 3 p.m.; Highlands at Thomas Jefferson, 3 p.m.; Carlynton at Mars, 3 p.m.; Hampton at Valley, 3 p.m.; Mt. Pleasant vs. Montour at Bethel Park, 3 p.m.; Blackhawk vs. North Catholic at Cranberry Township Park, 3 p.m.

Volleyball

Boys

Monday’s schedule

Class 3A

Section 2

Fox Chapel at Butler, 7:30 p.m.

Class 2A

Section 1

North Catholic at Beaver County Christian, 7 p.m.

Section 2

Derry at Mars, 7:30 p.m.

Nonsection

Canon-McMillan at Seneca Valley, 6 p.m.

Gateway at Norwin, 7 p.m.

North Hills at Moon, 7:15 p.m.

Thomas Jefferson at South Park, 6 p.m.

Trinity at Peters Township, 7 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school sports schedule for June 13, 2022
High school sports scores, schedules for June 10, 2022
High school sports schedule for June 6, 2022
High school sports schedule for May 23, 2022
High school sports scores, schedules for May 20, 2022