High school sports schedules for Nov. 21, 2022

By:
Sunday, November 20, 2022 | 6:35 PM


High schools

Football

WPIAL playoffs

Class 4A

Championship

Friday’s schedule

Aliquippa (11-0) vs. Central Valley (11-1) at Acrisure Stadium, 8 p.m.

Class 3A

Championship

Friday’s schedule

Belle Vernon (9-2) vs. Avonworth (11-1) at Acrisure Stadium, 5 p.m.

Class 2A

Championship

Friday’s schedule

Steel Valley (11-0) vs. Beaver Falls (11-1) at Acrisure Stadium, 2 p.m.

Class A

Championship

Friday’s schedule

Bishop Canevin (12-1) vs. Union (10-3) at Acrisure Stadium, 11 a.m.

PIAA playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Friday’s schedule

North Allegheny (11-1) at State College (12-0), 7 p.m.; Central Bucks West (9-4) at Garnet Valley (12-0), 7 p.m.

Saturday’s schedule

Manheim Township (9-3) at Harrisburg (9-2), 1 p.m.; Parkland (9-4) vs. St. Joseph’s Prep (9-1) at Liberty, 1 p.m.

Class 5A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Cathedral Prep (8-2) at Pine-Richland (10-3), 7 p.m.; Cocalico (9-4) at Exeter Township (12-0), 7 p.m.; West Chester Rustin (11-1) at Upper Dublin (13-0), 7 p.m.

Saturday’s schedule

Imhotep Charter (9-1) vs. Whitehall (8-5) at Germantown Super Site, 1 p.m.

Class 4A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Meadville (12-1) vs. Allentown Central Catholic (8-5) at Bald Eagle Area, 7 p.m.; Manheim Central (10-1) at Bishop McDevitt, 6 p.m.

Saturday’s schedule

Bonner-Prendergast (11-1) vs. Crestwood (12-1) at Northeast Super Site, 1 p.m.

Class 3A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Wyomissing (12-0) at Danville (13-0), 7 p.m.; Martinsburg Central (11-2) at Grove City (9-3), 7 p.m.

Saturday’s schedule

Neumann Goretti (8-3) vs. Northwestern Lehigh (11-2) at South Philadelphia Super Site, 1 p.m.

Class 2A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Bishop Guilfoyle (10-3) vs. Southern Columbia (10-3) at Mansion Park, 7 p.m.; Executive Education (8-3) at District 3 Trinity (9-4), 7 p.m.

Saturday’s schedule

Farrell (10-1) at Westinghouse (12-0), Cupples Stadium, 1 p.m.

Class A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Northern Cambria (10-3) vs. Canton (11-1) at Mansion Park, 5 p.m.; Port Allegany (11-1) vs. Reynolds (11-1) at Bradford, 7 p.m.

Saturday’s schedule

Northern Lehigh (12-1) at Steelton-Highspire (11-1), 1 p.m.

Hockey

Monday’s schedule

Class 3A

Pine-Richland at Central Catholic, Alpha Ice Complex, 6 p.m.

Upper St. Clair at North Allegheny, Baierl Ice Complex – Galaxy, 9 p.m.

Class 2A

Mars at Franklin Regional, Palmer Imaging Arena – East, 8 p.m.

Latrobe at Butler, Frozen Pond Arena, 9:10 p.m.

Thomas Jefferson at Hempfield, Kirk Nevin Arena, 9:15 p.m.

Class A

Wheeling Catholic at Norwin, Palmer Imaging Arena – East, 6 p.m.

McDowell at Quaker Valley, Baierl Ice Complex – Galaxy, 7 p.m.

Blackhawk at North Hills, RMU Island Sports Center – Colonials, 7:15 p.m.

Hampton at Greensburg Salem, Kirk Nevin Arena, 7:15 p.m.

Westmont Hilltop at Plum, Pittsburgh Ice Arena, 8 p.m.

Indiana at Fox Chapel, Alpha Ice Complex, 8 p.m.

Chartiers Valley at West Allegheny, RMU Island Sports Center – Colonials, 9:15 p.m.

Varsity D2

Trinity at Carrick, Ice Castle Ice Arena – Trackside, 7 p.m.

Neshannock at Wilmington, Hess Ice Rink, 7:15 p.m.

Deer Lakes at Bishop Canevin, Ice Castle Ice Arena – Trackside, 9 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school sports schedules for Jan. 23, 2023
High school sports scores, schedules for Jan. 15, 2023
High school sports results, schedule for Jan. 8, 2023
High school sports schedule for Jan. 2, 2023
High school sports scores, schedule for Dec. 18, 2022