High school sports schedules for Oct. 10, 2022

By:
Sunday, October 9, 2022 | 10:15 PM


High schools

Hockey

Monday’s schedule

Class 3A

Central Catholic at Mt. Lebanon, Mt. Lebanon Ice Center, 9:10 p.m.

Class 2A

Meadville at Mars, Baierl Ice Complex, 7 p.m.; South Fayette at Butler, Frozen Pond Arena, 9:10 p.m.

Class A

Avonworth at Moon, RMU Island Sports Center, 9:15 p.m.; Beaver at Chartiers Valley, Mt. Lebanon Ice Center, 7:10 p.m.; Montour at West Allegheny, RMU Island Sports Center, 7:15 p.m.; Norwin at Plum, Pittsburgh Ice Arena, 8 p.m.; North Hills at Quaker Valley, Baierl Ice Complex, 9 p.m.

Division II

Neshannock at Wilmington, Hess Ice Rink, 7:15 p.m.

Soccer

Boys

Monday’s schedule

Class 2A

Section 4

Hopewell at Riverside, 3:30 p.m.

Class A

Section 4

Carlynton at Brentwood, 7 p.m.

Nonsection

California at Serra Catholic, 7 p.m.

Freedom at Avonworth, 6 p.m.

Ligonier Valley at Jeannette, 7 p.m.

Springdale at Steel Valley, 6 p.m.

Girls

Monday’s schedule

Class 4A

Section 1

Allderdice at Pine-Richland, 6 p.m.

Butler at Shaler, 7:15 p.m.

North Allegheny at Fox Chapel, 7 p.m.

Seneca Valley at North Hills, 7:30 p.m.

Section 2

Baldwin at Norwin, 7:30 p.m.

Bethel Park at Upper St. Clair, 7:30 p.m.

Canon-McMillan at Hempfield, 6 p.m.

Peters Township at Mt. Lebanon, 7:45 p.m.

Class 3A

Section 1

Indiana at Mars, 7 p.m.

Kiski Area at Oakland Catholic, 7:30 p.m.

Obama Academy at Armstrong, 6:30 p.m.

Section 2

Albert Gallatin at Thomas Jefferson, 7:30 p.m.

Belle Vernon at Ringgold, 7:30 p.m.

Laurel Highlands at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Section 3

Franklin Regional at Latrobe, 7:30 p.m.

Penn Hills at Plum, 7 p.m.

Penn-Trafford at Greensburg Salem, 7:30 p.m.

Section 4

Montour at Trinity, 6 p.m.

South Fayette at Moon, 7:30 p.m.

West Allegheny at Chartiers Valley, 7:30 p.m.

Class 2A

Section 1

Beaver at Ambridge, 7:30 p.m.

Central Valley at Quaker Valley, 7:30 p.m.

Hopewell at North Catholic, 4 p.m.

Section 2

Deer Lakes at Apollo-Ridge, 6 p.m.

Freeport at Valley, 7 p.m.

Highlands at Knoch, 7 p.m.

Section 3

East Allegheny at Southmoreland, 7 p.m.

Mt. Pleasant at Yough, 7 p.m.

Woodland Hills at Ligonier Valley, 6 p.m.

Section 4

McGuffey at Keystone Oaks, 6 p.m.

Shady Side Academy at West Mifflin, 7 p.m.

South Park at Brownsville, 7 p.m.

Class A

Section 1

Riverview at Jeannette, 4 p.m.

Serra Catholic at Greensburg Central Catholic, 6 p.m.

Springdale at Steel Valley, 6 p.m.

Section 2

Monessen at Chartiers-Houston, 7 p.m.

South Allegheny at Beth-Center, 7:30 p.m.

Waynesburg at Charleroi, 7:30 p.m.

Section 3

Mohawk at Eden Christian, 4 p.m.

Riverside at Sewickley Academy, 3:30 p.m.

Section 4

Bishop Canevin at Aquinas Academy, 4 p.m.

Ellis School at Our Lady of the Sacred Heart, 5:30 p.m.

Winchester Thurston at Carlynton, 7 p.m.

Nonsection

Avonworth at Freedom, 8 p.m.

Hampton at Gateway, 7:30 p.m.

Tennis

Girls

WPIAL team playoffs

Class 3A

Monday’s schedule

Oakland Catholic at Mt. Lebanon, 3 p.m.

Moon at Fox Chapel, 3 p.m.

Penn-Trafford at Bethel Park, 3 p.m.

Butler at Upper St. Clair, 3 p.m.

Kiski Area at North Allegheny, 3 p.m.

Allderdice at Franklin Regional, 3 p.m.

Latrobe at Pine-Richland, 3 p.m.

Peters Township at Shady Side Academy, 3 p.m.

Class 2A

Tuesday’s schedule

Sewickley Academy bye

North Catholic at Chartiers Valley, 3 p.m.

Southmoreland vs. Montour at Sewickley Academy, 3 p.m.

Central Valley at South Park, 3 p.m.

Ellis School at Beaver, 3 p.m.

Winchester Thurston at Indiana, 3 p.m.

Derry at Quaker Valley, 3 p.m.

Ringgold vs. Knoch at Seneca Valley, 3 p.m.

Volleyball

Girls

Monday’s schedule

Nonsection

Beaver Falls at Lincoln Park, 7:30 p.m.

Beth-Center at Jefferson-Morgan, 7:30 p.m.

Charleroi at Mapletown, 6:30 p.m.

Chartiers Valley at Fort Cherry, 7:30 p.m.

Hempfield at Bethel Park, 7:15 p.m.

Mt. Lebanon at Bishop Canevin, 7:30 p.m.

North Allegheny at Oakland Catholic, 7 p.m.

Northgate at Burgettstown, 7:30 p.m.

Plum at Kiski Area, 7 p.m.

Quaker Valley at Carlynton, 7:30 p.m.

Serra Catholic at Seton LaSalle, 7:15 p.m.

Southmoreland at Frazier, 7 p.m.

Trinity at Albert Gallatin, 7 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school sports scores, schedules for Dec. 4, 2022
High school sports schedule for Nov. 28, 2022
High school sports schedules for Nov. 21, 2022
High school sports schedules for Nov. 14, 2022
High school sports schedule for Nov. 7, 2022