High school sports schedules for Oct. 17, 2022

By:
Sunday, October 16, 2022 | 9:37 PM


High schools

Hockey

PIHL

Monday’s schedule

Class 3A

Canon-McMillan at Central Catholic, Alpha Ice Complex, 6 p.m.

Seneca Valley at Baldwin, Ice Castle, 9 p.m.

Class 2A

Bishop McCort at Mars, Baierl Ice Complex, 7 p.m.

Penn-Trafford at Butler, Frozen Pond Arena, 7:10 p.m.

Class A

Shaler at Norwin, Palmer Imaging Arena, 6 p.m.

Wheeling Park at Montour, RMU Island Sports Center, 7:15 p.m.

Plum at Fox Chapel, Alpha Ice Complex, 8 p.m.

Hampton at Kiski, Palmer Imaging Arena, 8 p.m.

West Allegheny at Chartiers Valley, Mt. Lebanon Ice Center, 8:30 p.m.

Quaker Valley at Avonworth, Baierl Ice Complex, 9 p.m.

Division II

Neshannock at Bishop Canevin, Ice Castle, 7 p.m.

Ringgold at Wilmington, Hess Ice Rink, 7:15 p.m.

Soccer

Boys

Monday’s schedule

Class 4A

Section 1

Seneca Valley at North Allegheny, 6 p.m.

Class 3A

Section 1

Armstrong at North Catholic, 5 p.m.

Nonsection

Derry at Southmoreland, 7 p.m.

Eden Christian at Avonworth, 6 p.m.

Fox Chapel at Franklin Regional, 7:30 p.m.

Greensburg Salem at Springdale, 7 p.m.

Latrobe at Mt. Pleasant, 7:30 p.m.

McKeesport at Albert Gallatin, 7:30 p.m.

Mohawk at South Side, 5 p.m.

Montour at Seton LaSalle, 7:30 p.m.

North Hills at Central Valley, 7:30 p.m.

Pine-Richland at Hampton, 7:30 p.m.

Ringgold at Washington, 7 p.m.

Riverside at Freedom, 7 p.m.

Serra Catholic at Keystone Oaks, 5 p.m.

St. Joseph at Leechburg, 7 p.m.

Upper St. Clair at South Fayette, 7:30 p.m.

West Allegheny at Quaker Valley, 7:30 p.m.

Girls

Monday’s schedule

Class 4A

Section 1

Allderdice at Fox Chapel, 7 p.m.

Butler at North Hills, 7:30 p.m.

Seneca Valley at North Allegheny, 7:30 p.m.

Shaler at Pine-Richland, 7:15 p.m.

Section 2

Baldwin at Canon-McMillan, 6:30 p.m.

Bethel Park at Mt. Lebanon, 7:45 p.m.

Norwin at Upper St. Clair, 7:30 p.m.

Peters Township at Hempfield, 7:30 p.m.

Class 3A

Section 1

Hampton at Oakland Catholic, 7:30 p.m.

Kiski Area at Indiana, 7:30 p.m.

Obama Academy at Mars, 7:30 p.m.

Section 2

Belle Vernon at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Laurel Highlands at Connellsville, 7:30 p.m.

Thomas Jefferson at Ringgold, 7:30 p.m.

Section 3

Franklin Regional at Penn Hills, 7:30 p.m.

Penn-Trafford at Plum, 7:30 p.m.

Section 4

Blackhawk at Trinity, 7:30 p.m.

Montour at West Allegheny, 6 p.m.

South Fayette at Chartiers Valley, 7:30 p.m.

Class 2A

Section 1

Avonworth at Quaker Valley, 7:30 p.m.

Beaver at North Catholic, 7:30 p.m.

Central Valley at Hopewell, 6:30 p.m.

Section 2

Burrell at Valley, 7 p.m.

Freeport at Highlands, 7 p.m.

Knoch at Deer Lakes, 7:30 p.m.

Section 3

Mt. Pleasant at Ligonier Valley, 6 p.m.

Section 4

West Mifflin at Brownsville, 7 p.m.

Class A

Section 1

Greensburg Central Catholic at Jeannette, 5 p.m.

Seton LaSalle at Steel Valley, 6 p.m.

Springdale at Riverview, 3:45 p.m.

Section 2

Bentworth at Beth-Center, 7 p.m.

Monessen at Charleroi, 7 p.m.

South Allegheny at Waynesburg Central, 7:30 p.m.

Section 3

Freedom at South Side, 7 p.m.

Mohawk at Sewickley Academy, 4:15 p.m.

Section 4

Winchester Thurston at Ellis School, 5:30 p.m.

Nonsection

Bishop Canevin at Ambridge, 7:30 p.m.

Carlynton at Carrick, 3:30 p.m.

McKeesport at Albert Gallatin, 7:30 p.m.

Serra Catholic at Keystone Oaks, 7 p.m.

Southmoreland at Greensburg Salem, 7:30 p.m.

Yough at Apollo-Ridge, 7 p.m.

Tennis

Girls

WPIAL team playoffs

Monday’s schedule

Semifinals

Class 3A

Mt. Lebanon vs. Bethel Park at Thomas Jefferson, 3 p.m.

North Allegheny vs. Shady Side Academy at Sewickley Academy, 3 p.m.

Class 2A

Sewickley Academy vs. South Park at North Allegheny, 3 p.m.

Beaver vs. Knoch at North Allegheny, 2 p.m.

Volleyball

Girls

Monday’s schedule

Class 2A

Section 5

Valley at Ligonier Valley, 7 p.m.

Class A

Section 1

Rochester at Union, 7:30 p.m.

Nonsection

Avonworth at Pine-Richland, 7:30 p.m.

Belle Vernon at Southmoreland, 7:30 p.m.

Bentworth at Burgettstown, 7:30 p.m.

Brentwood at Quaker Valley, 7:30 p.m.

Butler at Laurel, 7:30 p.m.

Charleroi at Ringgold, 7:30 p.m.

Ellwood City at Central Valley, 7:30 p.m.

Frazier at Yough, 7 p.m.

Greensburg Salem at Laurel Highlands, 7:10 p.m.

Lincoln Park at Mohawk, 7:30 p.m.

Mars at Freeport, 7:15 p.m.

McGuffey at Mapletown, 6:30 p.m.

Mt. Lebanon at Hempfield, 7:30 p.m.

Northgate at Freedom, 7 p.m.

South Park at Serra Catholic, 7:30 p.m.

South Side at Keystone Oaks, 7:15 p.m.

Springdale at Eden Christian, 7:30 p.m.

Uniontown at Brownsville, 6 p.m.

Washington at Avella, 7 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school sports scores, schedules for Dec. 4, 2022
High school sports schedule for Nov. 28, 2022
High school sports schedules for Nov. 21, 2022
High school sports schedules for Nov. 14, 2022
High school sports schedule for Nov. 7, 2022