High school sports schedules for Oct. 3, 2022

By:
Sunday, October 2, 2022 | 9:37 PM


High schools

Hockey

PIHL

Monday’s schedule

Armstrong at Franklin Regional, Palmer Imaging Arena, 6 p.m.

Wilmington at Deer Lakes, Alpha Ice Complex, 6 p.m.

Wheeling Park at Avonworth, Baierl Ice Complex, 7 p.m.

Connellsville at Carrick, Ice Castle, 7 p.m.

Cathedral Prep at Mt. Lebanon, Mt. Lebanon Ice Center, 7;10 p.m.

Bishop McCort at Butler, Frozen Pond Arena, 7:10 p.m.

Blackhawk at West Allegheny, RMU Island Sports Center, 7:15 p.m.

Central Valley at Neshannock, Hess Ice Rink, 7:15 p.m.

Thomas Jefferson at Meadville, Meadville Area Recreation Center, 7:45 p.m.

Fox Chapel at Kiski, Palmer Imaging Arena, 8 p.m.

Westmont Hilltop at Shaler, Alpha Ice Complex, 8 p.m.

Pine-Richland at Upper St. Clair, Ice Castle, 9 p.m.

Baldwin at Seneca Valley, Baierl Ice Complex, 9 p.m.

Mars at South Fayette, Mt. Lebanon Ice Center, 9:10 p.m.

Indiana at Hampton, Frozen Pond Arena, 9:10 p.m.

Chartiers Valley at Montour, RMU Island Sports Center, 9:15 p.m.

Soccer

Boys

Monday’s schedule

Class 4A

Section 2

Baldwin at Allderdice, 7:30 p.m.

Class A

Section 3

Trinity Christian at Aquinas Academy, 5:30 p.m.

Nonsection

Armstrong at West Shamokin, 7 p.m.

Blackhawk at Beaver, 7:30 p.m.

Charleroi at Laurel Highlands, 7:30 p.m.

Girls

Monday’s schedule

Class 4A

Section 1

North Allegheny at Butler, 7:30 p.m.

Pine-Richland at Fox Chapel, 7 p.m.

Seneca Valley at Allderdice, 7 p.m.

Shaler at North Hills, 7:15 p.m.

Section 2

Hempfield at Bethel Park, 7:30 p.m.

Norwin at Canon-McMillan, 6:30 p.m.

Peters Township at Baldwin, 7:30 p.m.

Upper St. Clair at Mt. Lebanon, 7:45 p.m.

Class 3A

Section 1

Indiana at Armstrong, 6:30 p.m.

Kiski Area at Hampton, 7:30 p.m.

Mars at Oakland Catholic, 6:30 p.m.

Section 2

Connellsville at Belle Vernon, 7:30 p.m.

Laurel Highlands at Albert Gallatin, 7:30 p.m.

Ringgold at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Section 3

Franklin Regional at Gateway, 7:30 p.m.

Penn Hills at Greensburg Salem, 7:30 p.m.

Plum at Latrobe, 7:30 p.m.

Section 4

Chartiers Valley at Trinity, 7:30 p.m.

Montour at Blackhawk, 6 p.m.

West Allegheny at Moon, 7:30 p.m.

Class 2A

Section 1

Central Valley at Avonworth, 7:30 p.m.

North Catholic at Quaker Valley, 7:30 p.m.

Section 2

Freeport at Burrell, 7:30 p.m.

Highlands at Apollo-Ridge, 6 p.m.

Knoch at Valley, 7 p.m.

Section 3

East Allegheny at Woodland Hills, 7 p.m.

Ligonier Valley at Mt. Pleasant, 7 p.m.

Southmoreland at Yough, 7:30 p.m.

Section 4

Brownsville at McGuffey, 7 p.m.

Shady Side Academy at South Park, 7 p.m.

West Mifflin at Keystone Oaks, 6:30 p.m.

Class A

Section 1

Jeannette at Steel Valley, 6 p.m.

Riverview at Serra Catholic, 6:30 p.m.

Springdale at Seton LaSalle, 7 p.m.

Section 2

Charleroi at Beth-Center, 4 p.m.

South Allegheny at Bentworth, 7:30 p.m.

Waynesburg at Chartiers-Houston, 7:30 p.m.

Section 3

Riverside at Eden Christian, 4 p.m.

Sewickley Academy at South Side, 6 p.m.

Section 4

Aquinas Academy at Our Lady of the Sacred Heart, 5:30 p.m.

Bishop Canevin at Winchester Thurston, 6 p.m.

Carlynton at Ellis School, 5 p.m.

Girls

Volleyball

Monday’s schedule

Class 3A

Section 3

Ringgold at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Class 2A

Section 3

Southmoreland at Brownsville, 6 p.m.

Section 4

Sto-Rox at Avonworth, 6 p.m.

Class A

Section 4

Trinity Christian at Riverview, 7:30 p.m.

Nonsection

Burgettstown at Avella, 7 p.m.

Burrell at Knoch, 7:15 p.m.

Central Valley at Neshannock, 7:30 p.m.

Chartiers-Houston at Charleroi, 6 p.m.

Derry at Greensburg Salem, 7:30 p.m.

East Allegheny at South Allegheny, 7:30 p.m.

Frazier at Waynesburg Central, 7 p.m.

Freedom at Rochester, 7 p.m.

Hampton at Penn-Trafford, 7:30 p.m.

Jefferson-Morgan at Washington, 7:30 p.m.

Kiski Area at Serra Catholic, 7:30 p.m.

Latrobe at Norwin, 7:30 p.m.

Mapletown at Beth-Center, 7 p.m.

McKeesport at Brentwood, 7:30 p.m.

Pine-Richland at Shaler, 7:30 p.m.

Seneca Valley at Mt. Lebanon, 7:30 p.m.

Seton LaSalle at Bishop Canevin, 7:15 p.m.

South Side at Cornell, 7:30 p.m.

Union at Mohawk, 7:30 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school sports scores, schedules for Dec. 4, 2022
High school sports schedule for Nov. 28, 2022
High school sports schedules for Nov. 21, 2022
High school sports schedules for Nov. 14, 2022
High school sports schedule for Nov. 7, 2022