High school sports schedules for Sept. 26, 2022

By:
Sunday, September 25, 2022 | 9:25 PM


High schools

Soccer

Boys

Monday’s schedule

Nonsection

Beaver at Central Valley, 7:30 p.m.

Chartiers Valley at Trinity, 2 p.m.

Hopewell at Freedom, 8 p.m.

Ligonier Valley at North Star, 4 p.m.

Riverview at Valley, 4 p.m.

Girls

Monday’s schedule

Class 4A

Section 1

Pine-Richland at Butler, 8 p.m.

Shaler at North Allegheny, 7:15 p.m.

Section 2

Mt. Lebanon at Baldwin, 7:30 p.m.

Norwin at Bethel Park, 7:30 p.m.

Peters Township at Canon-McMillan, 6:30 p.m.

Upper St. Clair at Hempfield, 7:30 p.m.

Class 3A

Section 1

Mars at Hampton, 7:30 p.m.

Oakland Catholic at Armstrong, 6:30 p.m.

Section 2

Elizabeth Forward at Albert Gallatin, 7:30 p.m.

Ringgold at Connellsville, 6 p.m.

Thomas Jefferson at Belle Vernon, 7:30 p.m.

Section 3

Latrobe at Greensburg Salem, 7:30 p.m.

Penn Hills at Penn-Trafford, 7:30 p.m.

Plum at Gateway, 7:30 p.m.

Section 4

Chartiers Valley at Blackhawk, 7:30 p.m.

Trinity at Moon, 7:30 p.m.

West Allegheny at South Fayette, 7:30 p.m.

Class 2A

Section 1

Hopewell at Beaver, 7 p.m.

North Catholic at Avonworth, 6 p.m.

Quaker Valley at Ambridge, 7:30 p.m.

Section 2

Highlands at Deer Lakes, 7 p.m.

Knoch at Burrell, 7:30 p.m.

Valley at Apollo-Ridge, 6 p.m.

Class A

Section 1

Jeannette at Seton LaSalle, 7 p.m.

Riverview at Greensburg Central Catholic, 6 p.m.

Steel Valley at Serra Catholic, 6:30 p.m.

Section 2

Charleroi at Bentworth, 7 p.m.

Chartiers-Houston at Beth-Center, 4 p.m.

Waynesburg at Monessen, 4 p.m.

Section 3

Freedom at Sewickley Academy, 6 p.m.

Riverside at Mohawk, 4 p.m.

South Side at Eden Christian, 4 p.m.

Nonsection

Brownsville at Southmoreland, 7:30 p.m.

Carlynton at South Allegheny, 6 p.m.

Carrick at Woodland Hills, 7 p.m.

East Allegheny at McKeesport, 6 p.m.

Franklin Regional at Montour, 7:30 p.m.

Kiski Area at Ligonier Valley, 6 p.m.

Mt. Pleasant at South Park, 7:30 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at Springdale, 7 p.m.

Volleyball

Girls

Monday’s schedule

Class 3A

Section 3

Thomas Jefferson at Elizabeth Forward, 6 p.m.

Class 2A

Section 1

Riverside at Laurel, 6 p.m.

Section 3

Southmoreland at Charleroi, 7:30 p.m.

Washington at Brownsville, 6 p.m.

Waynesburg at Beth-Center, 6 p.m.

Yough at Bentworth, 7:30 p.m.

Section 4

New Brighton at Quaker Valley, 7:30 p.m.

Class A

Section 3

Cornell at Northgate, 7:30 p.m.

Section 4

Leechburg at Trinity Christian, 4 p.m.

Nonsection

Aliquippa at Mohawk, 7:30 p.m.

Bishop Canevin at North Catholic, 7:30 p.m.

Eden Christian at Rochester, 7:30 p.m.

Ellwood City at Union, 7:30 p.m.

Highlands at Knoch, 7:15 p.m.

Keystone Oaks at Carlynton, 7:30 p.m.

Mars at Hampton, 7:15 p.m.

North Hills at Hempfield, 7 p.m.

Ringgold at McGuffey, 7:30 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school sports scores, schedules for Dec. 4, 2022
High school sports schedule for Nov. 28, 2022
High school sports schedules for Nov. 21, 2022
High school sports schedules for Nov. 14, 2022
High school sports schedule for Nov. 7, 2022