High school scores, schedules for Feb. 21, 2021

By:
Sunday, February 21, 2021 | 9:31 PM


Basketball

Boys

Sunday’s results

Nonsection

North Allegheny 70, Allderdice 55

North Catholic 75, Springdale 43

Monday’s schedule

WPIAL

Class 6A

Section 1

Butler at North Allegheny, 7:30 p.m.

Pine-Richland at North Hills, 7:30 p.m.

Section 3

Central Catholic at Penn-Trafford, 7:30 p.m.

Fox Chapel at Greensburg Salem, 8 p.m.

Class 5A

Section 1

Connellsville at Laurel Highlands, 7:30 p.m.

Section 2

Moon at West Allegheny, 7:30 p.m.

Section 3

Woodland Hills at Franklin Regional, 7:30 p.m.

Class 4A

Section 1

Burrell at Freeport, 7:30 p.m.

North Catholic at Derry, ppd.

Section 2

Blackhawk at Ambridge, 7:30 p.m.

Quaker Valley at Montour, 7:30 p.m.

Section 3

Elizabeth Forward at Yough, 7:30 p.m.

Class 3A

Section 3

Steel Valley at Shady Side Academy, 7:30 p.m.

Valley at Apollo-Ridge, 6 p.m.

Section 4

Beth-Center at Waynesburg, 7 p.m.

Class 2A

Section 3

Greensburg Central Catholic at Serra Catholic, 7:30 p.m.

Section 4

California at Carmichaels, 7 p.m.

Class A

Section 2

Avella at Propel Montour, 5 p.m.

Section 3

Eden Christian at Neighborhood Academy, 6 p.m.

St. Joseph at Aquinas Academy, 7:30 p.m.

Nonsection

Albert Gallatin at Hempfield, 7:30 p.m.

Armstrong at Kiski Area, 7:30 p.m.

Bethel Park at South Park, 7:30 p.m.

Brentwood at Carlynton, 7:30 p.m.

Burgettstown at Bentworth, 7:30 p.m.

Clairton at West Mifflin, 7:30 p.m.

Freedom at Riverside, 7:30 p.m.

Laurel at Shenango, 7:30 p.m.

McKeesport at South Allegheny, 7:30 p.m.

Norwin at Seneca Valley, 7:30 p.m.

Sharon at New Castle, 7:30 p.m.

Girls

Monday’s schedule

WPIAL

Class 6A

Section 1

Butler at Penn-Trafford, 4 p.m.

North Allegheny at Norwin, 7:30 p.m.

Seneca Valley at Pine-Richland, 7:30 p.m.

Section 2

Hempfield at Bethel Park, 7:30 p.m.

Mt. Lebanon at Canon-McMillan, 7:30 p.m.

Class 5A

Section 1

Moon at South Fayette, 7:30 p.m.

Section 2

Indiana at Mars, 7:30 p.m.

Kiski Area at Armstrong, 6 p.m.

Section 3

Connellsville at Albert Gallatin, 7:30 p.m.

Trinity at Thomas Jefferson, 7:30 p.m.

Section 4

Franklin Regional at Woodland Hills, 7:30 p.m.

Gateway at Greensburg Salem, 6 p.m.

Penn Hills at Latrobe, ppd.

Class 4A

Section 1

Deer Lakes at Burrell, 7:30 p.m.

Valley at Highlands, 7:30 p.m.

Section 2

Ambridge at New Castle, 4:30 p.m.

Beaver at Blackhawk, 7:30 p.m.

Central Valley at Montour, 7:30 p.m.

Quaker Valley at Hopewell, 6:30 p.m.

Section 3

Southmoreland at Ligonier Valley, 7:30 p.m.

Yough at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Class 3A

Section 1

Beaver Falls at Laurel, 7 p.m.

Freedom at Riverside, 6 p.m.

North Catholic at Mohawk, 7:30 p.m.

Section 2

South Park at Brownsville, 7:30 p.m.

Washington at Charleroi, 7:30 p.m.

Section 3

Brentwood at Avonworth, 7:30 p.m.

Keystone Oaks at Steel Valley, 6 p.m.

Class 2A

Section 1

Aliquippa at Sewickley Academy, 6 p.m.

Section 2

Beth-Center at Frazier, 5:30 p.m.

California at Carmichaels, 6 p.m.

Serra Catholic at Seton LaSalle, 7 p.m.

Section 4

Greensburg Central Catholic at Winchester Thurston, 7 p.m.

Nonsection

Apollo-Ridge at St. Joseph, 7:30 p.m.

Aquinas Academy at Seton LaSalle, ppd.

Burgettstown at Bishop Canevin, 7 p.m.

Burrell at Jeannette, ppd.

Carlynton at West Allegheny, 7 p.m.

Chartiers Valley at Peters Township, 7:30 p.m.

Eden Christian at Our Lady of the Sacred Heart, 7:30 p.m.

Fort Cherry at Carmichaels, ppd.

Hampton at North Hills, ppd.

Leechburg at Springdale, 7 p.m.

Monessen at Chartiers-Houston, 7:30 p.m.

Mt. Pleasant at Jeannette, ppd.

Oakland Catholic at Penn Hills, 7:30 p.m.

West Mifflin at Upper St. Clair, 7:30 p.m.

District 8

City League

Allderdice at Perry Traditional Academy, 3:15 p.m.

Hockey

Monday’s schedule

Class AAA

Bethel Park at North Allegheny at Baierl Ice Complex, 7 p.m.; Peters Township at Pine-Richland at Baierl Ice Complex, 9 p.m.

Class AA

Armstrong at Plum at Pittsburgh Ice Arena, 8 p.m.; Hempfield at Montour at RMU Island Sports Center, 9:15 p.m.; Meadville at Moon at Baierl Ice Complex, 8:30 p.m.; South Fayette at Penn-Trafford at Center Ice Arena, 6 p.m.; West Allegheny at Baldwin at Ice Castle Arena, 7 p.m.

Class A

Blackhawk at Sewickley Academy at RMU Island Sports Center, 7:15 p.m.; Indiana at Beaver at Rostraver Ice Garden, 7:15 p.m.; North Catholic at Kiski Area at Center Ice Arena, 8 p.m.

Class B

Connellsville at Burrell at Pittsburgh Ice Arena, 9 p.m.; Neshannock at Elizabeth Forward at Rostraver Ice Garden, 9:15 p.m.

Wrestling

Monday’s schedule

Nonsection

Frazier at Derry, 7:15 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school schedules for April 12, 2021
High school scores, schedules for April 10, 2021
High school sports schedules for April 5, 2021
High school sports schedules for March 29, 2021
High school scores, schedules for March 25, 2021

click me