High school sports schedule for Sept. 7, 2021

By:
Monday, September 6, 2021 | 10:13 PM


High schools

Soccer

Boys

Tuesday’s schedule

WPIAL

Class 4A

Section 1

Butler at North Hills, 7 p.m.

Seneca Valley at Shaler, 7:30 p.m.

Section 2

Bethel Park at Brashear, 7 p.m.

Mt. Lebanon at Canon-McMillan, 8 p.m.

Peters Township at Baldwin, 7:30 p.m.

Section 3

Latrobe at Central Catholic, 7:30 p.m.

Penn-Trafford at Hempfield, 7:30 p.m.

Class 3A

Section 1

Armstrong at Indiana, 7:30 p.m.

Highlands at Hampton, 6:15 p.m.

Mars at Knoch, 7:30 p.m.

Section 2

Central Valley at Moon, 7:30 p.m.

Chartiers Valley at South Fayette, 7:30 p.m.

Montour at Beaver, 7:30 p.m.

West Allegheny at Blackhawk, 7:30 p.m.

Section 3

Belle Vernon at Laurel Highlands, 7:30 p.m.

Ringgold at Albert Gallatin, 7:30 p.m.

Thomas Jefferson at Trinity, 7:30 p.m.

Uniontown at Washington, 7 p.m.

Section 4

Obama Academy at Penn Hills, 7 p.m.

Plum at Franklin Regional, 7:30 p.m.

West Mifflin at Gateway, 7:15 p.m.

Woodland Hills at Greensburg Salem, 7:30 p.m.

Class 2A

Section 1

South Allegheny at Avonworth, 6:30 p.m.

South Park at East Allegheny, 7:30 p.m.

Steel Valley at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Section 2

Deer Lakes at Burrell, 7 p.m.

Valley at Ligonier Valley, 7 p.m.

Section 3

Charleroi at Mt. Pleasant, 7 p.m.

Southmoreland at McGuffey, 7 p.m.

Waynesburg Central at Yough, 7 p.m.

Section 4

Mohawk at Hopewell, 6 p.m.

North Catholic at Ellwood City, 3:30 p.m.

Quaker Valley at Freedom, 7:30 p.m.

Class A

Section 1

Neshannock at Our Lady of the Sacred Heart, 5:30 p.m.

Riverside at South Side, 7 p.m.

Sewickley Academy at Beaver County Christian, 4 p.m.

Section 3

Carlynton at Aquinas Academy, 4 p.m.

Riverview at Eden Christian, 4 p.m.

Section 4

Bentworth at Brentwood, 4 p.m.

Seton LaSalle at California, 7 p.m.

Nonsection

Brownsville at Chartiers-Houston, 7 p.m.

Derry at Greensburg Central Catholic, 7:30 p.m.

Kiski Area at Freeport, 5:15 p.m.

Leechburg at West Shamokin, 6:30 p.m.

Trinity Christian at Springdale, 7 p.m.

Girls

Tuesday’s schedule

Nonsection

Beaver at Sewickley Academy, 4:15 p.m.

Bishop Canevin at Keystone Oaks, 6:30 p.m.

Connellsville at Norwin, 7:30 p.m.

East Allegheny at McKeesport, 4 p.m.

Elizabeth Forward at Charleroi, 7 p.m.

Hempfield at Butler, 7:30 p.m.

Hopewell at Central Valley, 7:30 p.m.

McDowell at Seneca Valley, 7:30 p.m.

Shaler at Knoch, 3:45 p.m.

Valley at Carrick, 3:30 p.m.

Waynesburg Central at South Side, 5 p.m.

Volleyball

Girls

Tuesday’s schedule

WPIAL

Class 4A

Section 1

North Allegheny at Seneca Valley, 7:30 p.m.

North Hills at Pine-Richland, 7:30 p.m.

Section 2

Canon-McMillan at Bethel Park, 7:30 p.m.

Moon at Baldwin, 7:15 p.m.

Upper St. Clair at Peters Township, 7 p.m.

Section 3

Hempfield at Connellsville, 7 p.m.

Norwin at Latrobe, 7:30 a.m.

Oakland Catholic at Penn-Trafford, 7 p.m.

Class 3A

Section 1

Greensburg Salem at Kiski Area, 7 p.m.

Indiana at Franklin Regional, 7:30 p.m.

McKeesport at Woodland Hills, 7 p.m.

Penn Hills at Plum, 7 p.m.

Section 2

Montour at Chartiers Valley, 7:30 p.m.

Ringgold at West Allegheny, 7:30 p.m.

South Fayette at West Mifflin, 7:30 p.m.

Section 3

Albert Gallatin at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Thomas Jefferson at Yough, 6 p.m.

Section 4

Blackhawk at Ambridge, 7:30 p.m.

Central Valley at Beaver, 7 p.m.

Lincoln Park at New Castle, 7:30 p.m.

Section 5

Armstrong at Burrell, 7 p.m.

Highlands at Hampton, 7:15 p.m.

Mars at Freeport, 7:15 p.m.

Class 2A

Section 1

Beaver Falls at Shenango, 7:30 p.m.

Freedom at Mohawk, 7 p.m.

Laurel at Ellwood City, 7:30 p.m.

Neshannock at New Brighton, 7:30 p.m.

Section 2

Carlynton at Avonworth, 7:15 p.m.

North Catholic at Quaker Valley, 6 p.m.

Seton LaSalle at Brentwood, 7:15 p.m.

Section 3

Beth-Center at Charleroi, 6 p.m.

Frazier at Brownsville, 6 p.m.

Waynesburg Central at Southmoreland, 7:30 p.m.

Section 4

Burgettstown at Serra Catholic, 7 p.m.

South Park at Bentworth, 6 p.m.

Washington at Chartiers-Houston, 6 p.m.

Section 5

Ligonier Valley at East Allegheny, 7:30 p.m.

South Allegheny at Deer Lakes, 7:30 p.m.

Valley at Steel Valley, 4:45 p.m.

Class A

Section 1

Aliquippa at Union, 7:30 p.m.

Rochester at Beaver County Christian, 7 p.m.

Section 2

California at West Greene, 6:30 p.m.

Geibel at Mapletown, 6:30 p.m.

Jefferson-Morgan at Avella, 7 p.m.

Section 3

Our Lady of the Sacred Heart at Eden Christian, 7:15 p.m.

Sto-Rox at Cornell, 7:30 p.m.

Section 4

Greensburg Central Catholic at Trinity Christian, 5:30 p.m.

Springdale at Leechburg, 6 p.m.

St. Joseph at Apollo-Ridge, 7:30 p.m.

Nonsection

Hillcrest Christian at Bishop Canevin, 7:30 p.m.

Northgate at South Side, 7 p.m.

Shaler at Knoch, 7:30 p.m.

Uniontown at McGuffey, 7:30 p.m.

Western Beaver at Hopewell, 7:30 p.m.

To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school sports schedule for Oct. 11, 2021
High school sports scores for Oct. 4, 2021
High school sports schedules for Oct. 4, 2021
High school sports schedule for Sept. 27, 2021
High school sports scores for Sept. 5, 2021

click me