High school sports schedules for Oct. 4, 2021

By:
Sunday, October 3, 2021 | 7:42 PM


High schools

Field hockey

Monday’s schedule

Class 3A

Pine-Richland at Allderdice, 3:15 p.m.

Class 2A

Penn-Trafford at Oakland Catholic, 7 p.m.

Class A

Ellis School at Shady Side Academy, 6 p.m.

Winchester Thurston at Aquinas Academy, 4 p.m.

Nonsection

Fox Chapel at Norwin, 6 p.m.

Hockey

Monday’s schedule

Class AAA

Cathedral Prep at Central Catholic, Alpha Ice Complex, 6 p.m.

Class AA

Thomas Jefferson at Mars, Baierl Ice Complex, 7 p.m.

Shaler at Latrobe, Kirk S. Nevin Arena, 7:15 p.m.

Armstrong at West Allegheny, RMU Island Sports Center, 7:15 p.m.

Franklin Regional at Hempfield, Kirk S. Nevin Arena, 9:15 p.m.

Penn-Trafford at Montour, RMU Island Sports Center, 9:15 p.m.

Class A

Moon at Chartiers Valley, Mt. Lebanon Ice Center, 7:10 p.m.

Hampton at Fox Chapel, Alpha Ice Complex, 8 p.m.

Westmont Hilltop at Plum, Pittsburgh Ice Arena, 8:50 p.m.

Beaver at Quaker Valley, Baierl Ice Complex, 9 p.m.

Class B

Burrell at Bishop Canevin, Ice Castle, 7 p.m.

Morgantown at Wilmington, Hess Ice Rink, 7 p.m.

Elizabeth Forward at Carrick, Ice Castle, 9 p.m.

Soccer

Boys

Monday’s schedule

Class 2A

Section 2

Derry at Leechburg, 7 p.m.

Section 4

Ambridge at Mohawk, 4 p.m.

Class A

Section 3

Winchester Thurston at Bishop Canevin, 7:30 p.m.

Nonsection

Carrick at Armstrong, 6:30 p.m.

East Allegheny at Serra Catholic, 7 p.m.

Quaker Valley at Peters Township, 7:45 p.m.

Steel Valley at McKeesport, 4 p.m.

Waynesburg at South Park, 7 p.m.

Girls

Monday’s schedule

Class 4A

Section 1

Pine-Richland at Butler, 8 p.m.

Seneca Valley at North Hills, 7 p.m.

Shaler at North Allegheny, 7:30 p.m.

Section 2

Baldwin at Canon-McMillan, 8 p.m.

Bethel Park at Mt. Lebanon, 7:30 p.m.

Peters Township at Moon, 7:30 p.m.

Section 3

Allderdice at Latrobe, 8 p.m.

Norwin at Fox Chapel, 7 p.m.

Penn-Trafford at Hempfield, 7:30 p.m.

Class 3A

Section 1

Armstrong at Indiana, 7:30 p.m.

Hampton at Kiski Area, 7 p.m.

Knoch at Gateway, 7:15 p.m.

Section 2

Albert Gallatin at Laurel Highlands, 7:30 p.m.

Belle Vernon at Connellsville, 6 p.m.

Greensburg Salem at Ringgold, 7:30 p.m.

Uniontown at Trinity, 6:30 p.m.

Section 3

Plum at Woodland Hills, 7 p.m.

Thomas Jefferson at Obama Academy, 7:30 p.m.

Section 4

Blackhawk at Montour, 7:30 p.m.

Central Valley at Chartiers Valley, 7 p.m.

Mars at West Allegheny, 7:45 p.m.

Class 2A

Section 1

Avonworth at Ambridge, 7:30 p.m.

Quaker Valley at Beaver, 7:30 p.m.

Section 2

Deer Lakes at Highlands, 6:30 p.m.

Freeport at Burrell, 7 p.m.

Section 3

Brownsville at Waynesburg, 7:30 p.m.

Mt. Pleasant at McGuffey, 7:30 p.m.

Yough at Southmoreland, 7 p.m.

Section 4

East Allegheny at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Keystone Oaks at West Mifflin, 7 p.m.

South Park at South Allegheny, 6 p.m.

Class A

Section 1

Apollo-Ridge at Jeannette, 7 p.m.

Ligonier Valley at Springdale, 7 p.m.

Serra Catholic at Riverview, 3:45 p.m.

Section 2

Bentworth at Seton LaSalle, 6 p.m.

Beth-Center at Charleroi, 7 p.m.

Chartiers-Houston at Steel Valley, 6 p.m.

Section 3

Freedom at Neshannock, 7 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at Riverside, 3:45 p.m.

Section 4

Bishop Canevin at Ellis School, 4 p.m.

Carlynton at Eden Christian, 5 p.m.

Sewickley Academy at Winchester Thurston, 7:30 p.m.

Nonsection

McKeesport at Penn Hills, 7 p.m.

Mohawk at Aquinas Academy, 4 p.m.

Upper St. Clair at Franklin Regional, 7:30 p.m.

Volleyball

Girls

Class 3A

Section 1

Greensburg Salem at McKeesport, 7:30 p.m.

Section 4

New Castle at Ambridge, 7:30 p.m.

Class 2A

Section 1

New Brighton at Beaver Falls, 7:30 p.m.

Section 5

South Allegheny at Derry, 7:30 p.m.

Class A

Section 1

Western Beaver at Aliquippa, 7:30 p.m.

Section 4

Springdale at Trinity Christian, 5:30 p.m.

Apollo-Ridge at Leechburg, 6 p.m.

Nonsection

Albert Gallatin at Connellsville, 7:30 p.m.

Apollo-Ridge at Ligonier Valley, 7:15 p.m.

Avella at Burgettstown, 7 p.m.

Belle Vernon at Southmoreland, 7:30 p.m.

Beth-Center at Mapletown, 6:30 p.m.

Bethel Park at South Fayette, 7:30 p.m.

Bishop Canevin at South Park, 7 p.m.

California at Frazier, 7 p.m.

Cameron, W.Va. at West Greene, 7 p.m.

Central Valley at Montour, 7:30 p.m.

Cornell at South Side, 7 p.m.

Cornerstone Prep at Hillcrest Academy, 7 p.m.

Hopewell at Fort Cherry, 7 p.m.

Mars at Butler, 7:30 p.m.

Mohawk at Union, 6 p.m.

Mt. Lebanon at Seneca Valley, 7:30 p.m.

North Hills at Armstrong, 7:15 p.m.

Penn-Trafford at Franklin Regional, 7:30 p.m.

Peters Township at Fox Chapel, 7 p.m.

Ringgold at McGuffey, ppd.

Serra Catholic at Norwin, 7 p.m.

Southmoreland at Greensburg Salem, 7:30 p.m.

Trinity at Waynesburg Central, 7 p.m.

Woodland Hills at West Mifflin, 7:30 p.m.

To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores or results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school sports schedules for Nov. 29, 2021
High school sports schedules for Nov. 22, 2021
High school sports schedules for Nov. 15, 2021
High school sports schedules for Nov. 8, 2021
High school sports schedule for Nov. 1, 2021

click me